MTW60-51515/V
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 60W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
MTW60-51515/V PDF
Type Description
Series:MTW (60W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:3
Voltage - Input:85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:15V
Voltage - Output 3:-15V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5A, 2A, 500mA
Power (Watts):60W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:76%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.28" L x 3.27" W x 1.02" H (185.0mm x 83.0mm x 26.0mm)