CUS250LD24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 250W
DataSheet
CUS250LD24 PDF
Type Description
Series:CUS250LD (250W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame, Conformal Coated
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10.5A
Power (Watts):250W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:90%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.80" L x 4.00" W x 1.18" H (198.0mm x 102.0mm x 30.0mm)