EVS57-10R6
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 57V 600W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
EVS57-10R6 PDF
Type Description
Series:EVS (300/600W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:57V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10.6A
Power (Watts):600W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:87%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.48" L x 4.72" W x 2.40" H (190.0mm x 120.0mm x 61.0mm)