JWT100-522/A
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 100W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
JWT100-522/A PDF
Type Description
Series:JWT (100W)
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Type:Enclosed
Number of Outputs:3
Voltage - Input:85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:12V
Voltage - Output 3:-12V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):13A, 5.5A, 1A
Power (Watts):100W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:72%
Operating Temperature:-10°C ~ 65°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.99" L x 3.62" W x 1.89" H (202.9mm x 91.9mm x 48.0mm)