HWS300-24/HD
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
HWS300-24/HD PDF
Type Description
Series:HWS/HD (300W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed, Conformal Coated
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):14A
Power (Watts):300W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:85%
Operating Temperature:-40°C ~ 71°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.50" L x 2.40" W x 3.23" H (165.1mm x 61.0mm x 82.0mm)