RWS1500B24/CO2
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1512W
DataSheet
RWS1500B24/CO2 PDF
Type Description
Series:RWS1500B (1500W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed, Conformal Coated
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 265 VAC, 120 ~ 340 VDC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):63A
Power (Watts):1512W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:88%
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:10.28" L x 5.00" W x 2.48" H (261.1mm x 127.0mm x 63.0mm)