CSS50030/S
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 30V 360W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
CSS50030/S PDF
Type Description
Series:CSS500 (500W)
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:30V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):12A
Power (Watts):360W (500W Forced Air)
Applications:Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:87%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Load Sharing, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:9.00" L x 4.70" W x 1.63" H (228.6mm x 119.4mm x 41.4mm)