DRF120241
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 24V 120W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
DRF120241 PDF
Type Description
Series:DRF (120-480W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 125 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5A
Power (Watts):120W
Applications:Industrial, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:91%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.53" L x 1.44" W x 4.86" H (115.0mm x 36.5mm x 123.4mm)