HWS30A-12/A
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 30W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
HWS30A-12/A PDF
Type Description
Series:HWS-A (30W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.5A
Power (Watts):30W
Applications:Industrial, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:86%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.74" L x 1.24" W x 3.23" H (95.0mm x 31.5mm x 82.0mm)