CUS100ME48
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 48V 100W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
CUS100ME48 PDF
Type Description
Series:CUS100ME (100W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.08A
Power (Watts):100W
Applications:Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:94%
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C (With Derating)
Features:Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.24" H (101.6mm x 50.8mm x 31.5mm)