FSP550-70MUA
Description
AC DC 550W, PS2, MEDICAL PC ATX,
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
FSP550-70MUA PDF
Type Description
Series:FSP550-70MUA (550W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:ATX
Number of Outputs:6
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:5V
Voltage - Output 3:12V
Voltage - Output 4:12V
Current - Output (Max):20A, 20A, 16A, 16A, 16A, 500mA
Power (Watts):748W
Applications:Medical
Voltage - Isolation:-
Efficiency:80%
Operating Temperature:0°C ~ 50°C
Features:PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.91" L x 5.51" W x 3.39" H (150.0mm x 140.0mm x 86.0mm)