CUS400M-48/FX5
Description
AC/DC CONVERTER 48V 400W
DataSheet
CUS400M-48/FX5 PDF
Type Description
Series:CUS400M (400W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5.21A
Power (Watts):250W (400W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.59" L x 3.54" W x 2.66" H (142.0mm x 90.0mm x 67.5mm)