FSP250-60MPC
Description
AC DC 250W, FLEX, MEDICAL PC ATX
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
FSP250-60MPC PDF
Type Description
Series:MPC (250W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:ATX
Number of Outputs:5
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:5V
Voltage - Output 3:12V
Voltage - Output 4:-5V
Current - Output (Max):12A, 14A, 18A, 300mA, 300mA
Power (Watts):331W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:-
Efficiency:85%
Operating Temperature:0°C ~ 50°C (With Derating)
Features:PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.48" L x 3.23" W x 1.61" H (190.0mm x 82.0mm x 41.0mm)