EVS36-8R4/R
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 36V 300W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
EVS36-8R4/R PDF
Type Description
Series:EVS (300/600W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:36V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):8.4A
Power (Watts):300W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:91%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.09" L x 3.31" W x 1.65" H (180.0mm x 84.0mm x 42.0mm)