FSP150-P35-A12
Description
AC DC, 12V, 8.34A, OPEN FRAME 3"
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
FSP150-P35-A12 PDF
Type Description
Series:FSP150-P35 A (150W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):8.34A
Power (Watts):150W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:500 V
Efficiency:92%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:PFC, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.06" H (127.0mm x 76.2mm x 27.0mm)