HD160-124
Manufacturer
Digital Power Corporation
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 24V 160W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
HD160-124 PDF
Type Description
Series:HD160 (160W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 170 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6.66A
Power (Watts):160W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:-
Efficiency:90%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.06" H (101.6mm x 50.8mm x 26.9mm)