ECE60US36-S
Description
AC/DC CONVERTER 36V 60W
DataSheet
ECE60US36-S PDF
Type Description
Series:ECE60 (60W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:36V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.67A
Power (Watts):60W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:88%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.09" L x 1.57" W x 1.12" H (104.0mm x 40.0mm x 28.5mm)