GCS250PS28
Description
AC/DC CONVERTER 28V 250W
DataSheet
GCS250PS28 PDF
Type Description
Series:GCS (250W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:28V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6.4A
Power (Watts):180W (250W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:93%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.3mm)