DSR75PS48
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC-DC DIN RAIL POWER SUPPLY 75W,
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
DSR75PS48 PDF
Type Description
Series:DSR75 (75W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.6A
Power (Watts):77W
Applications:Industrial, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:91%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.47" L x 1.26" W x 4.88" H (113.5mm x 32.0mm x 124.0mm)