GCS180PS28
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 28V 150W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
GCS180PS28 PDF
Type Description
Series:GCS (180W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:28V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5.4A
Power (Watts):150W (180W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:93%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.3mm)