MFA350PS12-SEF
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 350W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
MFA350PS12-SEF PDF
Type Description
Series:MFA (350W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):29A
Power (Watts):350W (361W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:86%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Hot Swappable, Load Sharing, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:8.20" L x 3.33" W x 1.75" H (208.3mm x 84.5mm x 44.5mm)