LCS35US12
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC-DC 35W LOW COST
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
LCS35US12 PDF
Type Description
Series:LCS35 (35W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3A
Power (Watts):36W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:86%
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.90" L x 3.23" W x 1.18" H (99.0mm x 82.0mm x 30.0mm)