DSR240PS48
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
DSR240PS48 PDF
Type Description
Series:DSR240 (240W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5A
Power (Watts):240W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:-
Efficiency:94%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C
Features:Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.88" L x 1.77" W x 4.69" H (124.0mm x 45.0mm x 119.1mm)