ECE60US09-SD
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 9V 60W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
ECE60US09-SD PDF
Type Description
Series:ECE60 (60W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:9V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6.67A
Power (Watts):60W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:87%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.45" L x 1.57" W x 1.12" H (113.0mm x 40.0mm x 28.5mm)