PBR500PS24B
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC-DC, 500W, ITE & MEDICAL
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
PBR500PS24B PDF
Type Description
Series:PBR500 (500W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):16.67A
Power (Watts):400W (500W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:90%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.00" L x 4.00" W x 1.68" H (177.8mm x 101.6mm x 42.7mm)
Approval Agency:CB, TUV, UL
Standard Number:62368-1
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CX10S-AHD0DC-P-A-DK00000
CX10S-AHD0DC-P-A-DK00000
COOLX POWER SUPPLY
CX10S-G0BBAB-P-A-DK00000
CX10S-G0BBAB-P-A-DK00000
COOLX POWER SUPPLY
NMP1K2-##HHEK-03
NMP1K2-##HHEK-03
NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12
PBR500PS24B
PBR500PS24B
AC-DC, 500W, ITE & MEDICAL
SL15 60004-B
SL15 60004-B
ICL 60 OHM 20% 4A 16MM