FSP080-P24-A12
Manufacturer
FSP Technology
VIGOR # :
Description
AC DC, 12V, 6.67A, OPEN FRAME 2"
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
FSP080-P24-A12 PDF
Type Description
Series:FSP080-P24 (80W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6.67A
Power (Watts):80W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:-
Efficiency:88%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.18" H (101.6mm x 50.8mm x 30.0mm)