HPT5K0TS200-L
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 200V 5000W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
HPT5K0TS200-L PDF
Type Description
Series:HPT5K0-L (5000W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:180 ~ 528 VAC (3 Phase)
Voltage - Output 1:200V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):25A
Power (Watts):5000W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:93%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:13.25" L x 10.00" W x 2.50" H (336.6mm x 254.0mm x 63.5mm)