PBM300PQ01-C
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 5.1V 2X12V
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
PBM300PQ01-C PDF
Type Description
Series:PBM300 (300W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:4
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:5.1V
Voltage - Output 3:12V
Voltage - Output 4:12V
Current - Output (Max):35A, 22A, 4A, 4A
Power (Watts):300W
Applications:Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:80%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.50" L x 4.50" W x 1.75" H (190.5mm x 114.3mm x 44.5mm)