EML30US05-T
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 5V 30W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
EML30US05-T PDF
Type Description
Series:EML30 (30W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6A
Power (Watts):30W
Applications:Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:75%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.46" L x 1.36" W x 1.00" H (87.9mm x 34.6mm x 25.4mm)