ECF40US12
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 40W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
ECF40US12 PDF
Type Description
Series:ECF40 (40W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3.34A
Power (Watts):40W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:91%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.00" L x 1.50" W x 1.11" H (76.2mm x 38.1mm x 28.2mm)