SDS150PS48B
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 48V 150W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SDS150PS48B PDF
Type Description
Series:SDS (150W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3.13A
Power (Watts):150W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3000 V
Efficiency:88%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.40" H (127.0mm x 76.2mm x 35.6mm)