ECM100US03
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 100W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
ECM100US03 PDF
Type Description
Series:ECM (100W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):15A
Power (Watts):100W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:80%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.50" L x 2.50" W x 1.20" H (114.3mm x 63.5mm x 30.5mm)