HPT5K0TS200
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC-DC 5000W THREE PHASE
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
HPT5K0TS200 PDF
Type Description
Series:HPT5K0 (5000W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:180 ~ 528 VAC (3 Phase)
Voltage - Output 1:200V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):25A
Power (Watts):5000W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:93%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:13.00" L x 5.00" W x 5.00" H (330.2mm x 127.0mm x 127.0mm)