UCP180PS36
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC-DC U CHANNEL PSU, 180W, IND+M
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
UCP180PS36 PDF
Type Description
Series:UCP180 (180W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:36V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3.33A
Power (Watts):120W (180W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:92%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:PFC, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.24" L x 2.47" W x 1.16" H (107.7mm x 62.7mm x 29.5mm)