EPL150PS28
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC-DC OPEN FRAME PSU, 150W IND+M
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
EPL150PS28 PDF
Type Description
Series:EPL150 (150W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:28V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3.5A
Power (Watts):98W (151W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:93%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:PFC, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 0.99" H (101.6mm x 50.8mm x 25.2mm)