FCS40US18
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC-DC CONVERTER, 40W OPEN FRAME,
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
FCS40US18 PDF
Type Description
Series:FCS40 (40W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:18V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.23A
Power (Watts):40W
Applications:Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:85%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.00" L x 2.00" W x 1.04" H (76.2mm x 50.8mm x 26.5mm)