SDS60US09
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 9V 60W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SDS60US09 PDF
Type Description
Series:SDS (60W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:9V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):7A
Power (Watts):60W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:80%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.20" H (127.0mm x 76.2mm x 30.5mm)