SHP1000PS48
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1000W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SHP1000PS48 PDF
Type Description
Series:SHP (1000W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):25A
Power (Watts):1000W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:85%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Load Sharing, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:9.55" L x 5.90" W x 2.40" H (242.6mm x 149.8mm x 61.0mm)