GCU500PS36
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC-DC OPEN FRAME PSU, 500W, IND+
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
GCU500PS36 PDF
Type Description
Series:GCU500 (500W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:36V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):6.9A
Power (Watts):248W (500W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:92%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.50" L x 3.30" W x 1.55" H (165.1mm x 83.8mm x 39.4mm)