CMP250PS24
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC-DC, 250W, ITE & MEDICAL, 500W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
CMP250PS24 PDF
Type Description
Series:CMP250 (250W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10.4A
Power (Watts):250W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:89%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Load Sharing, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.50" L x 4.00" W x 1.57" H (190.6mm x 101.6mm x 39.9mm)