SHP350PS15
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 15V 350W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SHP350PS15 PDF
Type Description
Series:SHP (350W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):22A
Power (Watts):350W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:85%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Load Sharing, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:7.00" L x 3.60" W x 2.10" H (177.8mm x 91.4mm x 53.3mm)