DSL240PS24-I
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 24V 240W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
DSL240PS24-I PDF
Type Description
Series:DSL240 (240W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:88 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10A
Power (Watts):240W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:93%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Load Sharing, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.59" L x 2.52" W x 5.65" H (116.6mm x 64.0mm x 143.5mm)