ECS60US24
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 24V 60W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
ECS60US24 PDF
Type Description
Series:ECS (60W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.5A
Power (Watts):60W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:90%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.00" L x 2.00" W x 1.05" H (76.2mm x 50.8mm x 26.7mm)