LCE80PS24
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC-DC PSU, OPEN FRAME, CLASS C H
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
LCE80PS24 PDF
Type Description
Series:LCE80 (80W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 305 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3.33A
Power (Watts):80W
Applications:Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:93%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.10" H (101.6mm x 50.8mm x 27.9mm)