HDL3000PS150
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 150V
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
HDL3000PS150 PDF
Type Description
Series:HDL3000 (3000W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:150V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):20A
Power (Watts):3000W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:91%
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
Features:Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:11.87" L x 6.69" W x 2.52" H (301.5mm x 169.9mm x 64.0mm)