EPL225PS36
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 36V 150W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
EPL225PS36 PDF
Type Description
Series:EPL225 (225W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:36V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4.16A
Power (Watts):150W (225W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:93%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 1.26" H (101.6mm x 50.8mm x 32.3mm)