EMH350PS48-01
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 48V 350W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
EMH350PS48-01 PDF
Type Description
Series:EMH (350W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:80 ~ 275 VAC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):7.3A
Power (Watts):350W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:87%
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.43" H (127.0mm x 76.2mm x 36.3mm)