DNR60US12-S
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 60W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
DNR60US12-S PDF
Type Description
Series:DNR (60W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 90 ~ 375 VDC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5A
Power (Watts):60W
Applications:Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:86%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.53" L x 1.59" W x 3.54" H (115.0mm x 40.5mm x 90.0mm)