ECP180PS12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 120W
DataSheet
ECP180PS12 PDF
Type Description
Series:ECP180 (180W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10A
Power (Watts):120W (180W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:92%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:4.00" L x 2.00" W x 0.84" H (101.6mm x 50.8mm x 21.6mm)