VCS100US12
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
VCS100US12 PDF
Type Description
Series:VCS (100W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):8.33A
Power (Watts):100W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:85%
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.26" L x 3.87" W x 1.65" H (159.0mm x 98.2mm x 42.0mm)